Projekty uczniowskie

Powstanie Styczniowe w...

Projekt zrealizowany przez uczniów klasy III b na lekcjach historii Grupa I – Monika Flis, Marta Kalicińska i Dominika Rzepka zaprezentowały „Biżuterię okresu żałoby narodowej doby Powstania Styczniowego”. Wyjaśniły jej symbolikę i opowiedziały o roli, jaką odegrała w...

Projekt: Nauka w starożytnej...

Grupa I: Tales z MiletuKamil Cichoń,  Filip Piechnik, Mikołaj Polański i Jakub Simajchel przygotowali multimedialną prezentację, w której przedstawili sylwetkę i osiągnięcia naukowe Talesa – między innymi sposób, w jaki obliczył wysokość piramidy Cheopsa. Grupa II:...

Projekt „Kultura i sztuka...

Grupa I   „Architektura, rzeźba i malarstwo”Grzegorz Grabowski, Marcin Potocki, Sebastian Woliński, Bartłomiej Kozioł, Paweł Kita i Oskar Budzik przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili charakterystykę sztuki greckiej, sylwetki wybitnych twórców –...

12-powstanie-stycznioweProjekt zrealizowany przez uczniów klasy III b na lekcjach historii

Grupa I – Monika Flis, Marta Kalicińska i Dominika Rzepka zaprezentowały „Biżuterię okresu żałoby narodowej doby Powstania Styczniowego”. Wyjaśniły jej symbolikę i opowiedziały o roli, jaką odegrała w czasach powstania. Chętni mogli ją przymierzyć, ponieważ uczennice postarały się o repliki oryginalnej biżuterii.

Grupa II –  Oliwia Starzec, Karolina Okarma i Izabella  Ochońska nie tylko przygotowały ciekawą prezentację „Ubiory okresu żałoby narodowej doby Powstania Styczniowego”, ale same wystąpiły w historycznych strojach. Do roli męskich modeli zaangażowały Krzysztofa Górgóla i Adriana Wielgusa. 

01-03-01-20013Grupa I: Tales z Miletu
Kamil Cichoń,  Filip Piechnik, Mikołaj Polański i Jakub Simajchel przygotowali multimedialną prezentację, w której przedstawili sylwetkę i osiągnięcia naukowe Talesa – między innymi sposób, w jaki obliczył wysokość piramidy Cheopsa.

Grupa II:  Pitagoras
Karolina Okarma, Patrycja Kula, Izabela Ochońska i Oliwia Starzec przedstawiły Pitagorasa jako filozofa i wielkiego matematyka. Zaprezentowały twierdzenie Pitagorasa a następnie zadania z jego zastosowaniem. Ich wykład był tak rzeczowy i jasny, że Bartek - z niewielką pomocą Karoliny -  rozwiązał jedno z zadań.

Grupa III:  Archimedes
Agnieszka Sądowicz, Karolina Zabiega, Dominika Rzepka, Marta Kalicińska i Monika Flis przygotowały wykład, eksperyment i prezentację na temat Archimedesa i jego osiągnięć naukowych. Przedstawiły krótko jego biografię a następnie najsłynniejsze osiągnięcia: obliczenie wartości liczby ∏ i prawo wyporu. Dominika przeprowadziła eksperyment potwierdzający prawdziwość tego prawa. Potem Agnieszka – posiłkując się prezentacją multimedialną -opowiedziała o słynnych machinach wojennych Archimedesa. 

Grupa IV:  Eratostenes
Adrian Wielgus, Bartłomiej Musiał i Mateusz Kielar zaprezentowali biografię i wizerunek Eratostenesa a następnie opowiedzieli o jego największym osiągnięciu – obliczeniu obwodu Ziemi.

Grupa V:  Ptolemeusz
Krzysztof Górgól, Tomasz Górgól, Wojciech Krzyśków i Maksymilian Pałka przygotowali wykład na temat Klaudiusza Ptolemeusza. Przedstawili krótko biografię uczonego a potem sformułowaną przez niego teorię geocentryczną budowy wszechświata.  Zaprezentowali także mapę świata sporządzoną przez Ptolemeusza – po  raz pierwszy z zastosowaniem siatki kartograficznej. 

Grupa Vi:  Arystoteles
Kamil Merchut, Sebastian Kułaga i Radosław Nawrocki przybliżyli koleżankom i kolegom postać wielkiego filozofa i uczonego  - Arystotelesa. Najwięcej uwagi poświęcili sformułowanym przez niego prawom logiki i zasadom naukowego myślenia. Wszystkich bardzo zainteresowały zadania z zastosowaniem praw logiki. 

Realizując projekt uczniowie sięgnęli do różnorodnych źródeł, wykazali się dużym zaangażowaniem i inwencją. Ich prezentacje były bardzo ciekawe i pozwoliły pogłębić wiedzę na temat osiągnięć nauk ścisłych w starożytności – ze szczególnym uwzględnieniem matematyki i fizyki.

1-03-01-20013Grupa I   „Architektura, rzeźba i malarstwo”
Grzegorz Grabowski, Marcin Potocki, Sebastian Woliński, Bartłomiej Kozioł, Paweł Kita i Oskar Budzik przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili charakterystykę sztuki greckiej, sylwetki wybitnych twórców – Fidiasza i Myrona oraz najsłynniejsze budowle i dzieła sztuki – rzeźby i ceramikę.

Grupa II  „Pieśni Homera”
Anna Liszka, Kinga Liptak, Sandra Bober, Gabriela Kwolek i Michał Blicharski przedstawili sylwetkę Homera i krótkie streszczenie jego dzieł - „Iliady” i „Odysei”. Przedstawili także głównych bohaterów  - Odyseusza, Achillesa, Hektora, Parysa.

Grupa III   „Greka w naszym języku”
Daria Sroka, Paulina Wójcik, Gabriela Macheta, Natalia Sobarnia, Agata Głuszak i Izabela Kuczek opracowały mini słownik zapożyczeń z języka greckiego oraz  frazeologizmów związanych z historią i mitologią grecką. Przygotowały też zabawny dialog na temat życia szkolnego z użyciem frazeologizmów.

Grupa IV  „Świat bogów i bohaterów”
Karolina Cabała, Natalia Kociuba, Monika Szczepanik, Aleksandra Wózek, Arkadiusz Kowal, Laura Bujak i Aleksandra Kuta opracowali album zawierający charakterystykę religii starożytnych Greków oraz opisy najważniejszych bogów – zakres władzy, wizerunki i atrybuty. Przedstawili też słynnych bohaterów: Heraklesa, Tezeusza , Jazona  i związane z nimi mity.

 

Nowości w serwisie

Mikołajki w gimnazjum

Dzień mikołajek, To nie dzień bajek, Więc jeśli wierzysz w świętego Mikołaja Tu wszystko stać prawdziwe się może, Możesz być pewny - on Ci pomoże! 6 grudnia jest dniem, w którym…

XVIII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej Legnica 2017

Kinga Karaś uczennica klasy II A naszego Gimnazjum reprezentująca województwo małopolskie została laureatką XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Gimnazjalnej…

ZNICZ – pamiętamy i pomagamy…

PA310153
Śmierć nie kończy ludzkiego życia i nie kończy więzi między ludźmi. Kościół tworzą zarówno żyjący na ziemi (Kościół pielgrzymujący), jak i ci którzy osiągnęli zbawienie i…

Miasto – Gra. II a

20171025 122121
25 października klasa II a wzięła udział w warsztatach „Miasto- Gra. Tworzymy tarnowskie planszówki ”, zorganizowanych przez Centrum Sztuki Mościce. Prowadzącą zajęcia była p.…

Kontakt

Niepubliczne Gimnazjum „Piętnastka”

Adres: 
33-100 Tarnów,
ul. Krupnicza 8
tel.14 655-92-92, 510 793 052
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 8731800469
REGON: 122714883