Projekty uczniowskie

Powstanie Styczniowe w...

Projekt zrealizowany przez uczniów klasy III b na lekcjach historii Grupa I – Monika Flis, Marta Kalicińska i Dominika Rzepka zaprezentowały „Biżuterię okresu żałoby narodowej doby Powstania Styczniowego”. Wyjaśniły jej symbolikę i opowiedziały o roli, jaką odegrała w...

Projekt: Nauka w starożytnej...

Grupa I: Tales z MiletuKamil Cichoń,  Filip Piechnik, Mikołaj Polański i Jakub Simajchel przygotowali multimedialną prezentację, w której przedstawili sylwetkę i osiągnięcia naukowe Talesa – między innymi sposób, w jaki obliczył wysokość piramidy Cheopsa. Grupa II:...

Projekt „Kultura i sztuka...

Grupa I   „Architektura, rzeźba i malarstwo”Grzegorz Grabowski, Marcin Potocki, Sebastian Woliński, Bartłomiej Kozioł, Paweł Kita i Oskar Budzik przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili charakterystykę sztuki greckiej, sylwetki wybitnych twórców –...

12-powstanie-stycznioweProjekt zrealizowany przez uczniów klasy III b na lekcjach historii

Grupa I – Monika Flis, Marta Kalicińska i Dominika Rzepka zaprezentowały „Biżuterię okresu żałoby narodowej doby Powstania Styczniowego”. Wyjaśniły jej symbolikę i opowiedziały o roli, jaką odegrała w czasach powstania. Chętni mogli ją przymierzyć, ponieważ uczennice postarały się o repliki oryginalnej biżuterii.

Grupa II –  Oliwia Starzec, Karolina Okarma i Izabella  Ochońska nie tylko przygotowały ciekawą prezentację „Ubiory okresu żałoby narodowej doby Powstania Styczniowego”, ale same wystąpiły w historycznych strojach. Do roli męskich modeli zaangażowały Krzysztofa Górgóla i Adriana Wielgusa. 

01-03-01-20013Grupa I: Tales z Miletu
Kamil Cichoń,  Filip Piechnik, Mikołaj Polański i Jakub Simajchel przygotowali multimedialną prezentację, w której przedstawili sylwetkę i osiągnięcia naukowe Talesa – między innymi sposób, w jaki obliczył wysokość piramidy Cheopsa.

Grupa II:  Pitagoras
Karolina Okarma, Patrycja Kula, Izabela Ochońska i Oliwia Starzec przedstawiły Pitagorasa jako filozofa i wielkiego matematyka. Zaprezentowały twierdzenie Pitagorasa a następnie zadania z jego zastosowaniem. Ich wykład był tak rzeczowy i jasny, że Bartek - z niewielką pomocą Karoliny -  rozwiązał jedno z zadań.

Grupa III:  Archimedes
Agnieszka Sądowicz, Karolina Zabiega, Dominika Rzepka, Marta Kalicińska i Monika Flis przygotowały wykład, eksperyment i prezentację na temat Archimedesa i jego osiągnięć naukowych. Przedstawiły krótko jego biografię a następnie najsłynniejsze osiągnięcia: obliczenie wartości liczby ∏ i prawo wyporu. Dominika przeprowadziła eksperyment potwierdzający prawdziwość tego prawa. Potem Agnieszka – posiłkując się prezentacją multimedialną -opowiedziała o słynnych machinach wojennych Archimedesa. 

Grupa IV:  Eratostenes
Adrian Wielgus, Bartłomiej Musiał i Mateusz Kielar zaprezentowali biografię i wizerunek Eratostenesa a następnie opowiedzieli o jego największym osiągnięciu – obliczeniu obwodu Ziemi.

Grupa V:  Ptolemeusz
Krzysztof Górgól, Tomasz Górgól, Wojciech Krzyśków i Maksymilian Pałka przygotowali wykład na temat Klaudiusza Ptolemeusza. Przedstawili krótko biografię uczonego a potem sformułowaną przez niego teorię geocentryczną budowy wszechświata.  Zaprezentowali także mapę świata sporządzoną przez Ptolemeusza – po  raz pierwszy z zastosowaniem siatki kartograficznej. 

Grupa Vi:  Arystoteles
Kamil Merchut, Sebastian Kułaga i Radosław Nawrocki przybliżyli koleżankom i kolegom postać wielkiego filozofa i uczonego  - Arystotelesa. Najwięcej uwagi poświęcili sformułowanym przez niego prawom logiki i zasadom naukowego myślenia. Wszystkich bardzo zainteresowały zadania z zastosowaniem praw logiki. 

Realizując projekt uczniowie sięgnęli do różnorodnych źródeł, wykazali się dużym zaangażowaniem i inwencją. Ich prezentacje były bardzo ciekawe i pozwoliły pogłębić wiedzę na temat osiągnięć nauk ścisłych w starożytności – ze szczególnym uwzględnieniem matematyki i fizyki.

1-03-01-20013Grupa I   „Architektura, rzeźba i malarstwo”
Grzegorz Grabowski, Marcin Potocki, Sebastian Woliński, Bartłomiej Kozioł, Paweł Kita i Oskar Budzik przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili charakterystykę sztuki greckiej, sylwetki wybitnych twórców – Fidiasza i Myrona oraz najsłynniejsze budowle i dzieła sztuki – rzeźby i ceramikę.

Grupa II  „Pieśni Homera”
Anna Liszka, Kinga Liptak, Sandra Bober, Gabriela Kwolek i Michał Blicharski przedstawili sylwetkę Homera i krótkie streszczenie jego dzieł - „Iliady” i „Odysei”. Przedstawili także głównych bohaterów  - Odyseusza, Achillesa, Hektora, Parysa.

Grupa III   „Greka w naszym języku”
Daria Sroka, Paulina Wójcik, Gabriela Macheta, Natalia Sobarnia, Agata Głuszak i Izabela Kuczek opracowały mini słownik zapożyczeń z języka greckiego oraz  frazeologizmów związanych z historią i mitologią grecką. Przygotowały też zabawny dialog na temat życia szkolnego z użyciem frazeologizmów.

Grupa IV  „Świat bogów i bohaterów”
Karolina Cabała, Natalia Kociuba, Monika Szczepanik, Aleksandra Wózek, Arkadiusz Kowal, Laura Bujak i Aleksandra Kuta opracowali album zawierający charakterystykę religii starożytnych Greków oraz opisy najważniejszych bogów – zakres władzy, wizerunki i atrybuty. Przedstawili też słynnych bohaterów: Heraklesa, Tezeusza , Jazona  i związane z nimi mity.

 

Nowości w serwisie

W Parku Strzeleckim

20170928 120615
W czwartek 28 września klasa II A oraz III A naszego gimnazjum pod opieka pań: Magdaleny Włodek i Eweliny Bujak – Gut integrowały się na świeżym powietrzu w Parku Strzeleckim. Był…

Nowy rok szkolny 2017/2018

P9040024
4 września 2017 roku uczniowie Niepublicznego Gimnazjum ,,PIĘTNASTKA” rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018. Dzień zaczął się tradycyjnie od Mszy św. w kościele parafialnym.…

Szczawnica 2017

DSC 0446
23 – 24 maja 2017 roku klasy: Ia, Ib i IIa uczestniczył w wycieczce w Pieniny, której celem była Szczawnica. 23maja o godzinie 7.00 wyjechaliśmy autokarem z Tarnowa. Na miejsce…

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 oraz pożegnanie absolwentów

P6220040
Koniec roku już za nami. Wakacje stały się rzeczywistością! Uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego odbyła się w czwartek 22 czerwca 2017 r. Została przygotowana…

Kontakt

Niepubliczne Gimnazjum „Piętnastka”

Adres: 
33-100 Tarnów,
ul. Krupnicza 8
tel.14 655-92-92, 510 793 052
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 8731800469
REGON: 122714883

Tarnowskie Centrum Informacji

 • VI Wielkie Tarnowskie Dionizje

  Święto miłośników wina i dobrej kuchni po raz szósty w Tarnowie. W wydarzeniu wezmą udział tarnowskie instytucje kultury, restauracje, jak również, podtarnowskie winnice, stowarzyszenia winiarskie, gminne centra kultury oraz produktu lokalnego. Jak co roku, Dionizje będą zachęcać do zapoznania

  ...
 • Konkurs na opracowanie winiarskiej pamiątki z regionu

  Zarząd Tarnowskiej Organizacji Turystycznej zaprasza do udziału w konkursie na Opracowanie koncepcji i projektu winiarskiej pamiątki z regionu.

  Celem konkursu jest pozyskanie pamiątki turystycznej służącej promocji Polskiej Enoturystyki z naciskiem na teren Pogórza.

 • Można już oglądać zaginioną część słynnej Panoramy

  Pocięte części Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki wciąż są poszukiwane po całym świecie. Tymczasem jeden z nich – opowiadający o bitwie gen. Józefa Bema pod Sybinem – można oglądać w postaci muralu na ulicy Wałowej.

Aktualności - portal Edunet

Źródła nie znaleziono